VÁLKA VE VIETNAMU
Válka ve Vietnamu byla také první válkou vrtulníků.
Jednotky mohly být rychle přemístěny kamkoli. Zajišťovalo to mnohem větší podporu vojenských operací, než tomu bylo ve druhé světové válce.

Tato fotka amerických helikoptér, které doslova a do písmene ostřelují hradbu stromů před sebou při útoku na tábor Vietcongu.
Zpočátku měli tedy převahu Američané, ale vietkong vedl odlišný druh války, zdlouhavý, polopartyzánský způsob drobných nebo středních út oků
, pastí na cestách, nášlapných min apod. V brůhěhu celé války byl vietkong zásobován ze severu po tzv. Ho Či Minově stezce. Postupem času, jak byla válka vedena, se proti ní také stavělo více a více Američanů, kteří považovali válku za nesmyslnou a nevyhratelnou, pořádali nejrůznější protesty po celých Spojených státech. I když USA měly jednoznačně technickou převahu, síly veitkongu se postupem času zvětšovaly, protesty proti válce vzrostly, a válka se stále prodlužovala, nakonec, ač stále tvrdě bojovali, Američané z Vietnamu po podepsání pařížské dohody roku 1973 odešli. Po dvou letech, kdy jihovietnamský prezident čelil severovietnamské armádě bez podpory američanů byl nakonec v dubnu 1975 dobyt Saigon v byl vytvořen jednotný Vietnam pod nadvládou komunistů.
Americká mariňácká rota která jede do válečné vřavy .
Válečné promlémy které ničily vojákům psychiku:pískáni v ušich z výbuchu granátu,hvízdání kulek všude okolo nedostatek spánku ,hlad,nedostatek vitamínů,vlhko a mokro...
Představte si jak trpěly nohy vojáku celý den byly v blátě a mokru ve vodě a v písku sem tam se jim do pat zabodly něaké pasti nebo střepy,tkže někteří měly až 2 cm plíseň na nohách (fůůůůj).
|